ZANIMIVOSTI

Kateri umetniški slog je primeren za vašega otroka?

Umetnost je neverjetno orodje za izražanje, raziskovanje in razvijanje kreativnosti. Pri otrocih lahko umetniško ustvarjanje pomaga razviti samozavest, izboljša koncentracijo ter jim omogoča, da raziskujejo in razumejo svet okoli sebe.


Seveda, obstaja veliko različnih umetniških slogov, ki ponujajo različne pristope k ustvarjanju. V tem blogu pa bomo na kratko raziskali nekaj najbolj znanih umetniških slogov in vam pomagali ugotoviti, kateri slog bi bil morda najprimernejši za vašega otroka.


IMPRESIONIZEM


Impresionizem je umetniški slog, ki se osredotoča na ustvarjanje občutka trenutka – kot bi poskušali na sliki ujeti bežen trenutek v naravi. Namesto natančnih, realističnih detajlov se impresionistični umetniki raje igrajo s svetlobo, sencami in barvami. Njihove slike pogosto izgledajo nekoliko zamegljene ali mehke, saj uporabljajo kratke, hitre poteze s čopičem. To otrokom omogoča, da se osredotočijo na celoten vtis in občutek, ki ga prizor vzbuja, ne pa na popolnost detajlov.


Impresionizem je kot nalašč za otroke, saj jim dovoljuje, da se sprostijo in uživajo v procesu slikanja brez pritiska, da mora biti vse "pravilno." Spodbuja raziskovanje barv in svetlobe na igriv in spontan način.


Na kakšen način lahko otroci eksperimentirajo z impresionizmom?


Otrokom lahko predstavite "hitro slikanje" kot način, da posnemajo impresioniste. Namesto da preživijo veliko časa z risanjem natančnih oblik, jih spodbudite, naj slikajo hitro in uporabijo živahne poteze s čopičem. Poudarite, da ni pomembno, ali so detajli popolni – pomembno je, da ujamejo, kako svetloba pada na predmete in kako se prizori v naravi spreminjajo iz trenutka v trenutek.


Claude Monet - Dama z dežnikom


Zanimiv način za delo v tem slogu je slikanje na prostem, kar impresionisti imenujejo "en plein air." Otroci lahko slikajo, kako svetloba spreminja barve neba, ali pa poskušajo ujeti premikanje listja na vetru. To jim omogoča, da doživijo svet okoli sebe z novimi očmi, tako kot impresionisti. Dovolite jim, da eksperimentirajo z mešanjem barv neposredno na platnu, brez skrbi za natančnost detajlov.


Impresionisti pogosto niso mešali barv na paleti, ampak so jih mešali neposredno na platnu. Otroci lahko preizkusijo ta pristop z nanašanjem čistih barv in eksperimentiranjem z njihovim prelivanjem. Na primer, modro in rumeno lahko nanesejo drugo ob drugo, in če gledajo sliko od daleč, bodo videli zeleno. Tako se naučijo, kako barve delujejo skupaj in kako lahko svetloba vpliva na njihovo dojemanje barv.


Primeri impresionizma:

Claude Monet - Water Lilies

Edgar Degas, The Rehearsal – znan po upodobitvah plesalcev v gibanju.


Kieron Williamson (rojen 2002) iz Velike Britanije je znan po svojih realističnih in impresionističnih krajinskih slikah, ki jih je začel ustvarjati že pri šestih letih. Njegove slike pogosto prikazujejo naravne prizore, z velikim poudarkom na svetlobi in detajlih, kar je zelo značilno za impresionizem in realizem. Kieron je postal svetovno znan po svojih izjemnih talentih in že kot otrok prodajal svoja dela za velike vsote.


KUBIZEM


Kubizem je umetniški slog, ki izziva način, kako običajno vidimo svet okoli sebe. Namesto da bi predmete risali iz enega zornega kota, kot to počnemo pri realističnem risanju, kubistični umetniki prikažejo predmete iz več zornih kotov hkrati. Tako ustvarjajo slike, ki se zdijo nenavadne in zabavne, saj so predmeti razdeljeni na različne dele in videti iz več perspektiv hkrati.



Kubizem ni le način, da se igramo z oblikami, temveč tudi način, da razmišljamo o tem, kako vidimo svet okoli sebe. S tem otroci ne samo razvijajo svoje spretnosti risanja, ampak tudi svojo domišljijo in ustvarjalnost.

Kako otrokom predstaviti kubizem?


Da bi bil kubizem za otroke bolj zanimiv, jih lahko spodbudimo k igri s kolaži. Kolaž je tehnika, pri kateri izrezujejo različne oblike iz papirja in jih sestavljajo v nov, nenavaden objekt ali podobo. To je lahko dober uvod v kubistično razmišljanje, saj že sam postopek izrezovanja in lepljenja spominja na razbijanje in sestavljanje oblik.



Še en zabaven način je, da otrokom pokažeš znano sliko (na primer jabolko ali hišo) in jih nato izzoveš, da jo narišejo v kubističnem slogu – z različnimi koti, nepričakovanimi oblikami in linijami, ki jih običajno ne bi uporabili. Tako bodo lahko eksperimentirali s svojimi idejami in razmišljali "izven okvirjev".



Barve igrajo v kubizmu ključno vlogo. Medtem ko je zgodnji kubizem pogosto vključeval bolj nevtralne barve (rjave, sive, bež), se poznejši kubizem razživi z živahnimi barvami. Otroci se lahko učijo, kako uporabljati kontrastne in živahne barve, da poudarijo različne dele svojih geometrijskih oblik, kar bo njihova dela naredilo še bolj dinamična.


Primeri kubizma:


Pablo Picasso – njegov Portret Dore Maar je dober primer kubizma.


Georges Braque – njegov prispevek k razvoju kubizma je viden v delih, kot je Violina in vrč.



ABSTRAKTNA UMETNOST


Abstraktna umetnost je svobodna, igriva in vznemirljiva! Gre za to, da umetniki ne poskušajo ustvariti natančne slike nečesa iz resničnega sveta. Namesto tega raziskujejo barve, oblike in linije, da izrazijo svoja čustva, misli ali celo glasbo in gibanje. V abstraktni umetnosti ni pravil ali omejitev – vsak otrok lahko ustvari nekaj popolnoma edinstvenega.



Ta slog spodbuja otroke k eksperimentiranju z različnimi načini slikanja in risanja, ne da bi se obremenjevali z realističnim prikazovanjem predmetov. To jim pomaga razviti ustvarjalno svobodo in jim pokaže, da umetnost ni vedno nekaj, kar mora "spominjati" na nekaj iz resničnega sveta.


Kako otrokom predstaviti abstraktno umetnost?


Otrokom lahko razložite, da v abstraktni umetnosti ni nujno, da kaj izgleda kot pravi predmet – lahko gre le za to, kako se ob tem počutijo. Spodbudite jih, naj eksperimentirajo z nepričakovanimi tehnikami, kot je slikanje z rokami, prsti ali celo nenavadnimi predmeti, kot so slamice, gobice ali papirnati zvitki. To jih bo spodbudilo, da raziskujejo nove načine ustvarjanja.


Zanimiv način, kako začeti, je, da otroke vprašate, kako se počutijo, in jim predlagate, naj ta občutek izrazijo z barvami in linijami. Če so veseli, naj uporabijo svetle barve in hitre, živahne linije. Če so sproščeni, naj izberejo mehkejše poteze in bolj umirjene barve. Tako bodo skozi ustvarjanje spoznali, kako lahko umetnost služi kot orodje za izražanje čustev.



Primeri abstraktne umetnosti:




Wassily Kandinsky – njegovo delo Kompozicija VIII je polno barv in abstraktnih oblik.



Jackson Pollock – znan po tehniki slikanja s kapljanjem, kot v delu Št. 5.



Aelita Andre (rojena 2007), iz Avstralije, je bila prava senzacija že pri štirih letih, ko je imela prvo samostojno razstavo v New Yorku. Njeno delo spominja na abstraktne slikarje, kot je Jackson Pollock, saj uporablja barve in teksture na ekspresiven način. Njena tehnika je povsem spontana – uporablja kapljanje, razlivanje barv in nenavadne tehnike, ki so značilne za abstraktni ekspresionizem.


REALIZEM


Realizem je nasprotje abstraktne umetnosti. Realizem je umetniški slog, ki si prizadeva čim bolj natančno prikazati svet okoli nas. Namesto poenostavljenih oblik ali abstraktnih konceptov, realisti ustvarjajo slike, ki so videti skoraj tako, kot bi gledali skozi okno v resničnost. Poudarek je na podrobnostih – teksturah, sencah in svetlobi – ki pomagajo, da prizori oživijo na platnu ali papirju.


Realistična risba mačke (Paul Lung)


Realizem je kot nalašč za otroke, ki radi rišejo stvari takšne, kot jih vidijo. Ta slog jih uči pozornega opazovanja sveta okoli sebe, kar jim pomaga izboljšati veščine risanja in slikanja. Čeprav se zdi, da gre za težji slog, se lahko otroci postopoma učijo opazovati majhne podrobnosti in jih prenesti na papir.


Kako otrokom približati realizem?


Otroci lahko začnejo s preprostimi predmeti, kot so igrače, sadje ali rože. Spodbujajte jih, naj si vzamejo čas za opazovanje teh predmetov – kako svetloba pade nanje, kakšne teksture in oblike imajo. Lahko začnejo z osnovnimi skicami in nato dodajajo podrobnosti, kot so sence in majhne teksture, ki naredijo risbo bolj realistično.


Za mlajše otroke lahko proces poenostavite tako, da jih spodbujate, naj rišejo vsakodnevne stvari, ki jih dobro poznajo – njihovo najljubšo igračo, družinsko mačko ali drevo pred hišo. Pomembno je, da se osredotočijo na to, kako predmeti izgledajo v resnici, vendar brez pritiska, da morajo biti risbe popolne.



Eden izmed ključnih elementov realizma je opazovanje. Otroci se lahko skozi risanje naučijo pozorneje gledati na svet okoli sebe – kako se listi premikajo v vetru, kako se odseva svetloba na steklenici, ali kako senca pada pod drevo. Spodbujajte jih, naj opazujejo majhne detajle in razmislijo, kako jih lahko prenesejo v svojo risbo. To jim ne pomaga le izboljšati umetniških veščin, temveč tudi razvija njihovo pozornost in potrpežljivost.


Pomemben del realizma je razumevanje, kako svetloba in senca delujeta skupaj, da ustvarjata globino in tridimenzionalnost. Otrokom lahko predstavite tehnike senčenja, s katerimi bodo svojim risbam dodali občutek globine. Naj se igrajo z različnimi vrstami senc, najlažje pa bodo to vadili z risanjem preprostih oblik, kot so krogle ali kocke, ki jih osvetlijo z ene strani.




Primeri realistične umetnosti:


Jean-François Millet – njegovo delo Kmetje pri delu prikazuje kmete v vsakdanjem življenju.


Gustave Courbet – slikarjev avtoportret z naslovom Obupani človek (eng. Desperate man)


SURREALIZEM


Surrealizem je umetniški slog, ki odpre vrata v svet sanj in domišljije. V tem slogu umetniki prikazujejo nenavadne, čudne prizore, ki združujejo resničnost in fantazijo. Predmeti, ki jih vidimo vsak dan, se v surrealizmu pojavijo v nepričakovanih kombinacijah ali nenavadnih situacijah. Tako je mogoče na slikia umetnikov videti plavajoče ure, leteče ribe ali drevesa, ki rastejo na oblakih – v svetu surrealizma je vse mogoče! Ta slog spodbuja otroke, da se izrazijo na najbolj ustvarjalen in neomejen način.



Surrealizem otrokom ponuja popolno priložnost, da uporabijo svojo domišljijo in rišejo stvari, ki jih morda ne bi nikoli videli v resničnem življenju. Gre za raziskovanje čudnega, nenavadnega in fantastičnega, kar je otrokom še posebej privlačno, saj se pogosto sami potopijo v svet sanj in domišljije.


Kako otrokom približati surrealizem?


Otroci lahko začnejo z risanjem svojih sanj ali z ustvarjanjem nenavadnih kombinacij predmetov, ki jih običajno ne bi videli skupaj. Na primer, naj si zamislijo slona z metuljevimi krili ali drevo, ki raste iz oceana. Spodbujajte jih, da si drznejo misliti izven okvirov in da njihova ustvarjalnost ne pozna meja – vse, kar se jim zdi nenavadno ali nemogoče, je v svetu surrealizma popolnoma dovoljeno.


Začetna vaja bi lahko bila, da otroci na list papirja narišejo tri vsakdanje predmete, nato pa jih premešajo in kombinirajo na nenavadne načine. Tako lahko ustvarijo prizore, kot so dežnik, ki lebdi nad mestom, ali oblaki, iz katerih rastejo cvetlice. Skratka, odbiti risani zmešančki!!


Surrealizem ni le zabaven zaradi svojih nenavadnih podob, ampak je tudi odlično orodje za izražanje notranjih občutkov in idej. Otrokom lahko razložite, da surrealisti pogosto rišejo slike, ki temeljijo na njihovih čustvih, podzavestnih mislih ali sanjah. Spodbujajte jih, da uporabijo ta slog za izražanje svojih skrivnih misli, sanj in idej, ki jih morda ne znajo opisati z besedami.


Naj rišejo brez pravil in omejitev – naj zaupajo svojim sanjam in domišljiji!


Primeri surrealistične umetnosti:


Salvador Dalí – njegova slika Vztrajnost spomina je ena najbolj prepoznavnih surrealističnih del.



René Magritte – znan po čudovitih prizorih, kot je Sin človeka (engl. Son of a Man), kjer človeka s klobukom prekrije jabolko.


Kako izbrati pravi slog za vašega otroka?


Pri raziskovanju različnih slogov je pomembno, da otrokom dovolite svobodo, da preizkušajo in odkrijejo, kateri slog jim je najbolj všeč. Nekateri otroci bodo uživali v svobodi abstraktne umetnosti, drugi pa bodo morda bolj nagnjeni k natančnemu realizmu. Ključno je, da se ustvarjanje ohranja zabavno in sproščeno, saj bo to omogočilo otrokom, da v celoti izrazijo svojo kreativnost in uživajo v procesu.


Za več nasvetov in ustvarjalnih idej pa toplo vabimo otroke, da se nam pridružijo na naših tedenskih delavnicah v Riskovem ateljeju, kjer otroci spoznavajo različne umetniške tehnike in razvijajo svoje risarske veščine.


VEČ O RISKOVEM ATELJEJU si prebereš TUKAJ.