TEHNIKE RISANJA

Tablice in digitalno risanje

Katero izbrati in kaj uporabljajo naši učitelji in drugi sodelavci in znanci umetniki?


Današnji zapis je namenjen tablicam in digitalnemu risanju, ki postaja čedelja bolj popularno. Tudi učitelji v Risarnici se v veliki večini poslužujejo digitalnega risanja. Kaj in zakaj uporabljajo, smo preverili kar pri njih in dobili odgovore iz prve roke?


Najbrž ste tudi sami že opazili, da postajajo v svetu risanja tablični računalniki vse bolj priljubljeno orodje tako za profesionalne umetnike kot za tiste, ki z risanjem šele začenjajo ali se z risanjem ukvarjajo zgolj ljubiteljsko.


Je že tako - smo v digitalni dobi in tablični računalniki so postali zelo priljubljeno orodje za umetnike vseh starosti in nivojev znanja. So izjemno priročni, ponujajo ogromno kreativnih možnosti in omogočajo delo kjerkoli – doma, na poti ali celo na prostem. Skratka, en kup enih prednosti.


Tablice za risanje združujejo tehnologijo in umetnost ter so odlična izbira za tiste, ki želijo svojo ustvarjalnost prenesti na digitalni medij.


Čeprav tablice prinašajo številne prednosti, je izbira prave naprave lahko zahtevna. In kot rečeno, naši učitelji, sodelavci in prijatelji umetniki Risarnice redno uporabljajo tablice za risanje, zato smo zbrali nekaj njihovih izkušenj, ki vam bodo pomagale pri odločitvi, če se slučajno odločate za nakup.


Izkušnje iz prve roke

(In ne, to ni plačan oglas.)


Klara: "Jaz uporabljam iPad Pro in rišem v programu Procreate. iPad je res kakovosten, vendar med dražjimi napravami, saj je treba posebej dokupiti tudi svinčnik, kar znese dodatnih 150 €. Pred tem sem uporabljala tablico Samsung, kjer je bil svinčnik že priložen. Na voljo je veliko brezplačnih risarskih programov, vendar opozarjam, da Android naprave ne podpirajo programa Procreate."



https://www.bigbang.si/izdelki/apple-ipad-katalog/


Keti: "Priporočam Wacom tablice, ki slovijo po svoji kakovosti. Sama pa uporabljam Microsoft Surface Laptop Studio, kjer je tablica vgrajena v zaslon prenosnika. Ta naprava je sedaj cenovno dostopnejša in primerna za vse, ki želijo kombinacijo risanja in dela z računalnikom."


https://www.bigbang.si/microsoft-surface-laptop-studio-i5-16gb-256gb-prenosni-racunalnik-izdelek-329470/


Natan: "Tablice za risanje razdelimo na dve kategoriji:


1. Tablica brez zaslona - je samo touchpad pa pisalo (tablica Wacom intuos S) in se ga priklopi na telefon, tablico ali računalnik. Ta oblika je dobra za trening koordinacije roka-oko, ker rišeš na tablico, gledaš na zaslon. Pa še cena je ekstra ugodna, saj je jo dobi novo že za 10 EUR.

https://www.mimovrste.com/tablice-graficne/wacom-intuos-s-graficna-tablica-crna-brezplacna-licenca



2. Tablica z grafičnim zaslonom - je malo dražja, ampak zelo dobra, saj je Wacom na splošno prvo ime za digitalne tablice, namenjene prav risanju - Wacom One 13,3


https://www.mimovrste.com/tablice-graficne/wacom-one-13-3-graficni-zaslon-fhd-brezplacne-licence


Marko (animator pri Outfit 7): Za začetnike sta idealni Wacom One ali cenejša alternativa Huion Kamvas 13. Slednja bi bila tudi zame in moje delo dovolj dobra. Jaz osebno uporabljam podobno, sicer pro varianto, ki je (za brezveze) enkrat dražja - ima malo boljše pero, isto resolucijo in touch screen, ki je vedno izklopljen pa se mi po pomoti vklaplja in samo moti.


https://huion-tablet.eu/store/kamvas-13-pen-display/


Huion je še sto eur cenejsi, pa ima boljše barve in pen pressure. Poleg tega ima laminiran zaslon, tako da se ne blešči, svinčnik pa lepše drsi po površini. Mogoce je malo bolj plastičen. Je pa res, da sicer ni Wacom, ki je prvo ime za tovrstne naprave in marsikomu to nekaj pomeni. Moj predlog bi bil, da kot začetnik vseeno začneš z neko cenejšo obliko in če se sčasoma izkaže, da naprave ne boš uporabljal tako pogosto kolikor si mislil, da boš, ti bo kasneje manj žal.


Zasledili pa smo tudi pohvale umetnika Mitje Bokuna o tablici MatePad 11.5 S od Huawei. Z njegovim dovoljenjem objavljamo njegovo oceno tablice:


"Tablica je opremljena s tehnologijo zaslona 'PaperMatte', ki posnema otipljiv občutek papirja za realistično risanje in pisanje. S posebnimi algoritmi za prilagajanje osvetlitve in minimiziranimi odsevi zaslona lahko uporabniki uživajo v izkušnji risanja kot na papirju.


Z aplikacijo GoPaint lahko uporabniki izkusijo, kako se zaslon tablice odziva na risanje, pri čemer se bo uporabnik počutil skoraj tako naravno kot pri uporabi svinčnika na papirju. MatePad 11.5 S se je izkazal za idealno orodje za umetnike, ilustratorje in oblikovalce, saj ponuja natančnost, odzivnost in udobno risalno površino.

https://www.bigbang.si/huawei-matepad-11-5-s-8gb-256gb-space-gray-tipkovnica-izdelek-1359798/


Review te tablice najdete tudi na Računalniških novicah: https://racunalniske-novice.com/test-huawei-matepad-11-5-s-papermatte-review/


Prednosti in slabosti tabličnih računalnikov za risanje


Prednosti:

  • Enostaven prehod med skiciranjem in digitalnim barvanjem.
  • Prilagodljivost – možnost uporabe različnih programov.
  • Kompaktnost in prenosljivost.
  • Možnost hitrega popravljanja napak in eksperimentiranja brez odpadkov materiala.


Slabosti:

  • Višji začetni stroški (naprava, svinčnik, programska oprema).
  • Potreba po poznavanju tehnologije.
  • Občutek risanja ni povsem enak kot na papirju.


Vsi uporabniki tablic vam bodo zagotovo povedali, da sama naprava niti ni tako zelo pomembna, kot je pomemben program za risanje in pa seveda dejanska vaja. Torej, risanje kot tako, s tablico ne bo nič bolj enostavno in boljše, če ne boste risanju posvetili določenega časa in energije.


Zaključek


Tablica ali papir? Tablični računalniki so odlična nadgradnja klasičnega risanja, vendar svinčnik in skicirka ostajata osnova. Risanje na papirju omogoča razvoj ročne spretnosti, čuta za obliko in linijo ter je nepogrešljivo za vsakogar, ki začenja svojo umetniško pot.



Ko osvojite osnove, pa vam digitalne tablice ponujajo široke možnosti eksperimentiranja in ustvarjanja, zato so idealne za nadgradnjo znanja.


In čeprav tehnologija odpira vrata v neskončne ustvarjalne svetove, je prav, da ne pozabimo na preprostost in čar risanja s svinčnikom. Digitalne tablice so zgolj orodje – pravi čar ustvarjanja pa leži v umetnikovi domišljiji in predanosti. Zato, ne glede na to, ali izberete papir ali tablico, naj bo vaša pot polna ustvarjalnosti in veselja ob ustvarjanju.


Toliko na kratko. Za več informacij o risanju in opremi nas pocukajte za rokav ali nam pišite na info@risarnica. si in z veseljem bomo delili informacije z vami.